بلیط هواپیما | خرید بلیط هواپیما | هتل خارجی | بلیط ارزان

بلیط هواپیما | خرید بلیط هواپیما | هتل خارجی | بلیط ارزان

بلیط هواپیما | خرید بلیط هواپیما | هتل خارجی | بلیط ارزان

قصر دوک جاذبه متفاوت شهر ونیز

قصر دوک جاذبه متفاوت شهر ونیز

یکی از شهرهای دیدنی و زیبای ایتالیا که یکی از کشورهای جنوبی قاره اروپا می باشد، شهر رویایی ونیز می باشد که در بخش شمال شرقی ایتالیا و در منطقه ونتو، مجاور با دریای آدریاتیک واقع شده است.

این شهر که به ملکه دریای آدریاتیک معروف می باشد مجموعه ای از 118 جزیره کوچک می باشد که در کنار هم قرار گرفته اند و با پل ها و کانال های بزرگ و کوچک آبی به هم متصل می باشند، همچنین در این شهر که قدمتی 1500 ساله دارد، برای جا به جایی بین جزایر از گوندولا و قایق استفاده می شود و هیچ وسیله نقلیه موتوری از قبیل: خودرو، موتور سیکلت و ... را نمی توان در این شهر مشاهده کرد.

ساختمان ها و بناهای شهری ونیز از سبک معماری منحصر به فردی برخوردار هستند، همچنین از موقعیت مهم بندرگاهی و جغرافیایی که راه ارتباطی بین دو قاره اروپا و آسیا می باشد، برخوردار می باشد.

این شهر که به شهر عاشقان نیز شهرت دارد، به دلیل ساختار زیبای شهری و همچنین وجود جاذبه های گردشگری و توریستی فراوان به مقصدی مهم در حوزه گردشگری و توریستی بدل شده است و سالانه میزبان میلیون ها گردشگر از کشورهای مختلف جهان می باشد.

در این بخش به معرفی قصر دوک، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ونیز، که از قدمت زیادی برخوردار است و دارای معماری کم نظیر و زیبا می باشد پرداخته می شود.

اگر قصد سفر به ایتالیا و بازدید از جاذبه های گردشگری آن دارید، سایت بیلیتو نسبت به فروش بلیط ایتالیا با قیمت بسیار مناسب و ارزان اقدام کرده است.

قصر دوک (palazzo ducale | Doge's Palace)

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر ونیز وشاهکار معماری گوتیک، که در نزدیکی میدان سن مارکو و در مجاورت گرند کانال یا همان کانال بزرگ ونیز قرار گرفته است، قصر دوک می باشد که قدمتی چند صد ساله دارد و به عنوان مرکز حکومتی و اقامتی دوک ها (حاکمان ونیزی) مورد استفاده قرار می گرفت. این قصر که یکی از زیباترین کاخ های سلطنتی در اروپا و جهان به شمار می رود، از اوایل قرن بیستم میلادی به یک موزه تبدیل شده است.

قصر دوک شهر ونیز کشور ایتالیا

برای اولین بار در اوایل قرن نهم میلادی دوک آگنلو پارتیسی پازیو (doge agnello participazio) تصمیم می گیرد محل حکومت و فرمانروایی خود را از جزیره مالاموکو (malamocco) به منطقه ی کنونی که پل ریالتو (rialto) در آن قرار دارد منتقل کند، به همین دلیل تصمیم بر ساختن مکانی برای قضاوت و حکمرانی در آن قسمت از شهر ونیز گرفت.

این کاخ، که به قصر دوک معروف بود، حدود یک قرن پس از ساخت در طی آتش سوزی که در آن رخ داد به طور کامل ویران شد و اثری از آن باقی نماند. بعد از آن و در ابتدای قرن دوازدهم میلادی (1178-1172) این کاخ به دستور دوک سباستیانو زیانی (sebastiano ziani)، حاکم آن زمان به طور کامل و به سبک معماری بیزانس و ونیزی بازسازی شد و تغییرات چشمگیری در بخش ورودی از سمت میدان سن مارکو ایجاد کرد. این قصر در قرن سیزدهم میلادی و با ایجاد تغییرات سیاسی و اداری دوباره گسترش پیدا کرد.

در اواسط قرن چهاردهم میلادی این قصر دوباره و به سبک معماری گوتیک به جای قصر بیزانسی بازسازی گردید امروزه برخی از بخش های معماری بیزانسی و ونیزی مربوط به قرن دوازدهم را می توان در بخش های کف و بعضی دیوارها مشاهده کرد.

در ابتدای قرن پانزدهم میلادی نیز این ساختمان توسط دوک فرانچسکو فوسکاری (francesco foscari) تا نزدیکی کلیسای سن مارکو گسترش پیدا کرد و بعد از آن نیز در بخش های داخلی این قصر تغییرات فراوانی ایجاد شد.

در این کاخ چندین بار و پس از آتش سوزی هایی که در اواخر قرن های پانزدهم و در طول قرن شانزدهم میلادی رخ داد بازسازی های فراوان و تغییرات بسیاری نظیر: انتقال زندان از این قصر به قسمت دیگری از شهر صورت گرفت. این قصر در قرن هجدهم میلادی پس از سقوط جمهوری مستقل ونیز که بر این منطقه حاکم بود توسط فرانسوی ها اشغال شد و به عنوان یک اداره حکومتی مورد استفاده قرار گرفت. در نهایت این کاخ در اوایل قرن بیستم میلادی به عنوان یکی از موزه های شهر ونیز مورد استفاده قرار گرفت.

معماری قصر تاریخی و پر ماجرای دوک

· نمای خارجی

معماری نمای بیرونی این ساختمان که در واقع متشکل از مجموعه ای از ستون ها و طاق ها برای نگه داری این ساختمان عظیم و تعدادی مجسمه و تندیس است که به زیبایی مهارت معماران و همچنین سبک معماری گوتیک را به تصویر کشیده است. نکته قابل توجه دیگر در نمای بیرونی این قصر که از سنگ مرمر سفید در بنای آن استفاده شده است، تغییر رنگ آن در ساعات مختلف روز به رنگ صورتی می باشد که باعث شده است زیبایی این اثر چندین برابر شود.

· پورتو دلا کارتا  porta della carta

ورودی اصلی این قصر که یکی از نمونه های عالی معماری گوتیک ونیزی می باشد، راه ارتباطی بین کلیسای سنت مارک و قصر دوک بوده است در اواسط قرن پانزدهم میلادی توسط دو برادر به نام های جیووانی (giovanni) و بارتولومئو بن (bartolomeo bon) ساخته شد. در این بخش از ساختمان نمادگرایی بیشتر نمود پیدا کرده است و تندیس ها و چهره های تمثیلی و تزئینی اطراف این دروازه وابستگی بین فرد و قدرت را در جمهوری مستقل ونیز نشان می دهد. در بخش بالای این دروازه نیز تندیسی از دوک فرانچسکو فسکاری که رو به روی شیر زانو زده است وجود دارد. البته این تندیس نسخه ای کپی از نمونه اصلی آن می باشد که در هنگام حمله ناپلئون در قرن هجدهم کاملا نابود شده است.

ورودی اصلی قصر دوک | پورتو دلا کارتا

این ورودی به دروازه کاغذ نیز شهرت دارد زیرا در زمان حکومت دوک ها شهروندان درخواست های خود را مکتوب به دست اعضای شورا می رساندند.

· پل افسوس یا پل آه ها(bridge of sighs)

یکی از مشهورترین نمادهای شهر ونیز می باشد که در انتهای نمای بیرونی قصر و بر روی بخشی از گرند کانال قرار گرفته است، پل آه ها می باشد که قصر را به طبقه اول زندان جدیدی که در قرن شانزدهم میلادی ساخته شد، متصل می کند، در آن زمان زندانیان پس از محکوم شدن از این طریق به زندان فرستاده می شدند.

· قوس فسکاری (foscari) و حیاط قصر دوک

از طریق ورودی اصلی و با رد شدن از میان طاق فسکاری به حیاط اصلی این قصر می توان راه پیدا کرد که به سبک معماری گوتیک ساخته شده است. در این حیاط ستون ها، برج ها و مجسمه های زیادی نظیر: مجسمه های آدم و حوا ساخته ی هنرمند معروف آنتونیو ریزو وجود دارند که به زیبایی سبک معماری رنسانس و گوتیک را نشان می دهند. همچنین در این حیاط راه پله ی زیبا و بزرگی وجود دارد که تاج گذاری دوک بر روی آن انجام می شد و راه اتصال بین حیاط و آپارتمان های دولتی بوده اند.

· بخش داخلی قصر دوک

بخش داخلی این قصر از زیبایی و شکوه بسیاری برخوردار است، در واقع گردشگران هنگام ورود به این کاخ با تالار ها و سالن های متعددی از قبیل: سالن یا تالار مجلس نمایندگان ونیز که در اوایل قرن چهاردهم ساخته شده است و ظرفیتی بیش از 1800 نفر دارد و توسط بهترین معماران و طراحان بنا شده است و در تزئین آن از نقاشی های هنرمندان برجسته و معروف مانند: تیتیان، جیووانی و ... استفاده شده است. این سالن طی آتش سوزی که در قرن های بعد صورت گرفت آسیب های فراوانی دید اما پس از آن و در طی بازسازی از هنرمندان معروف دیگری طراحی و نقاشی های این سالن را بر عهده گرفتند. یکی از نکات برجسته این سالن وجود بزرگ ترین نقاشی جهان به نام پردیس یا بهشت اثر نقاش مشهور تینتورتو (tintoretto) به ابعاد 22*7 متر در این تالار می باشد همچنین سقف این تالار نیز با نقاشی های بسیار زیبا و دیدنی تزئین شده است، تالار یا سالن تشریفات یا مهمانی (sala de colligio) که درآن از مهمانان مهم و برجسته پذیرایی می شود، می توان گفت این بخش از دیگر قسمت های کاخ متمایز می باشد زیرا آثار هنری و نقاشی هایی که در ترئین دیوارها و سقف این سالن به کار رفته اند مخصوص این سالن می باشند و مانند آن ها در بخش های دیگر این کاخ یافت نمی شوند، مواجه خواهند شد. علاوه بر این دو سالن چندین تالار وسالن در طبقات مختلف این قصر واقع شده اند که هر کدام از آن ها زیبایی خاص خود را دارد.

بازدید گردشگران از بخش داخلی قصر دوک شهر ونیز

از قسمت های دیگر این قصر می توان به آپارتمان های محل اقامت دوک ها اشاره کرد که در طبقه ی دوم این ساختمان قرار گرفته اند. هر کدام از این آپارتمان ها نسبت به دیگری دارای دکور، مبلمان و تزئینات متفاوت می باشد زیرا در زمان حکومت دوک ها برای هریک از آن ها آپارتمان خاصی در نظر گرفته می شد.

یکی دیگر از بخش های بسیار زیبا با معماری بسیار خاص و خیره کننده که برای ساخت آن سی و سه سال وقت صرف شد، راه پله طلایی (scala ord,o) است که طبقات مختلف این ساختمان را به هم متصل می کند و در بخش مرکزی بنا قرار گرفته است.

بخشی از این ساختمان، قبل از ساخت زندان جدید در قرن شانزدهم میلادی، به عنوان زندان و بازداشتگاه مورد استفاده قرار می گرفت و زندانیان را پس از محاکمه در سلول های این زندان که فرار از آن ها تقریبا غیر ممکن بود، زندانی می شدند. بازدید از این بخش برای عموم مردم آزاد نمی باشد و تنها کسانی که در تورهای ویژه ی بازدید از قصر دوک شرکت کرده اند می توانند از زندان دیدن کنند.

منبع : سایت بیلیتو

موارد مرتبط

شلوغ ترین فرودگاه های جهان

شلوغ ترین فرودگاه های جهان

امروزه با وجود هواپیما و توسعه در بخش حمل و نقل هوایی، مردم ترجیح می دهند که سفرهایی که به مقاصد دور دارند را با این وسیله نقلیه انجام دهند و از مشکلاتی که حمل و نقل زمینی دارد مانند ترافیک، خستگی و ... در امان باشند. به همین دلیل و با افزایش تقاضای مسافرت های هوایی در اقصی نقاط جهان شرکت های هواپیمایی و فرودگاه هایی برای انجام این پروازها تاسیس و ساخته شده اند.

ادامه مطلب
برترین خطوط هواپیمایی جهان در سال 2019

برترین خطوط هواپیمایی جهان در سال 2019

امروزه سفرهای هوایی جزء جدا نشدنی زندگی روزمره بیشتر مردم به خصوص کسانی که همیشه در حال سفر برای انجام کار و یا گشت و گذار هستند، می باشد. به همین دلیل صنعت حمل و نقل هوایی به یک تجارت پر سود تبدیل شده است و شرکت های هواپیمایی فراوانی را می توان در کل جهان پیدا کرد

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر