بلیط هواپیما | خرید بلیط هواپیما | هتل خارجی | بلیط ارزان

بلیط هواپیما | خرید بلیط هواپیما | هتل خارجی | بلیط ارزان

بلیط هواپیما | خرید بلیط هواپیما | هتل خارجی | بلیط ارزان

شهر رم پایتخت کشور ایتالیا

شهر رم پایتخت کشور ایتالیا

کشور ایتالیا | کشور چکمه ای

ایتالیا کشوری است که بخش شمالی آن در جنوب قاره اروپا و بخش جنوبی آن به صورت شبه جزیره ای در دریای مدیترانه می باشد. همچنین جزایر سیسیل و ساردنی که در دریای مدیترانه قرار دارند، جزء این کشور به شمار می روند و علاوه بر این ها در خاک ایتالیا دو دولت و حکومت خود مختار به نام های واتیکان و سان ماریو قرار دارند.

مساحت تقریبی این کشور که از شمال با کشورهای سوئیس، اتریش، اسلوونی و فرانسه هم مرز است، 301.340 کیلومتر مربع می باشد و جمعیتی بالغ بر 60 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند.

ایتالیا یکی از قطب های گردشگری قاره سبز و حتی در جهان به شمار می رود. این کشور به علت اینکه شکل نقشه آن شبیه به چکمه هست به عنوان «کشور چکمه ای» شهرت دارد.

شهر رم با مساحتی برابر با 1507.6 کیلومتر مربع امروزه پایتخت کشور ایتالیا به شمار می رود و پر جمعیت ترین شهر این کشور با جمعیتی حدود سه میلیون نفر می باشد، این شهر در مرکز کشور ایتالیا، در منطقه لاتریو (منطقه اداری و سیاسی ایتالیا) و در 24 کیلومتری رودخانه تیبر (tiberis) قرار دارد.

تاریخچه مختصری درباره شهر رم

این شهر دارای تاریخ و تمدنی بسیار قدیمی است که به صدها سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. در واقع برای تاسیس این شهر در سال های قبل از میلاد مسیح داستان های فراوانی وجود دارد؛ اما طبق افسانه ی بسیار رایج این شهر در اواسط قرن هشتم قبل از میلاد توسط دوقلوهای الهه مارس که «الهه جنگ» رومی می باشد، بنا شد.

در آن زمان دو برادر روموس و رومولوس با هم درگیر شده و رومولوس برادر خود روموس را به قتل می رساند و خود حاکم این شهر می شود و نام خود را بر این شهر قرار می دهد.

بعد از رومولوس حدود هفت پادشاه دیگر نیز بر این شهر حکومت کردند. آن ها قلمرو حکومتی و اراضی تحت سلطه خود را کم کم توسعه دادند که این کار با جنگ ها و نبردهای زیادی همراه بود. پس از آن حکومت روم به یک امپراتوری عظیم و قدرتمند بدل شد.

موقعیت شهر رم در نقشه کشور ایتالیا

شهر رم در قرون وسطی دست خوش تغییراتی شد. اهمیت مذهبی و دینی این شهر در زمان کنستانتین اول افزایش پیدا کرد و به مرکز کلیسا تبدیل شد. پس از آن و بعد از غارت شهر رم در سال 410 میلادی توسط گوت ها (ژرمن ها)، همچنین سقوط امپراتوری روم غربی در سال 475 میلادی و خیلی از حوادث دیگر باعث شد که ژرمن ها تا اواسط قرن هشتم میلادی و جنگ با لامباردها، بر این قلمرو حکومت کنند.

بعد از آن و در سال 756 میلادی به پاپ ها اجازه داده شد که بر شهر رم و مناطق اطراف آن حکمرانی کنند. از آن زمان و تا سال 1870 میلادی پاپ ها بر این شهر حکومت می کردند و رم به عنوان پایتخت مسیحیت کاتولیک، تا زمانی که ایتالیا آن را به قلمرو خود اضافه کرد، شناخته می شد. پس از پیوستن این شهر به دولت و کشور ایتالیا، رم به مقصدی برای مسیحیان کاتولیک بدل شد.

در دوران رنسانس (دوران تغییرات بزرگ و پیشرفت در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، هنری، علمی) و در نیمه دوم قرن پانزدهم میلادی پاپ ها تصمیم گرفتند که فرهنگ ایتالیایی را از فلورانس به رم انتقال دهند، آن ها بر روی ایجاد تمدن، فرهنگ، هنر و ادبیات در شهر رم تمرکز کردند تا جایی که توانایی رقابت با دیگر کشورهای اروپایی را در زمینه های هنر، ثروت و بزرگی و عظمت بدست آوردند.

در آن زمان شهر رم با اصلاحات فراوانی که توسط کلیساها انجام می گرفت رو به رو شد.

در نهایت و پس از جنگ جهانی دوم و کشمکش ها و مشکلات فراوانی که بر سر راه رشد و توسعه این شهر و کشور ایتالیا بودند. شهر رم شروع به رشد در زمینه های مختلف کرد. در آن زمان بازسازی هایی در بناهای شهر که ویران شده بودند انجام گرفت. همچنین جمعیت شهر رو به افرایش رفت و شهر رم شکل توسعه یافته ای به خود گرفت.

امروزه همه مراکز سیاسی و دولتی کشور ایتالیا نظیر: دفتر ریاست جمهوری، مجلس پارلمان و ... در مرکز شهر رم و در بخش های دیگر این شهر قرار گرفته اند.

آب و هوای شهر رم

شهر رم که تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای است در بیشتر روزهای سال دارای آب و هوای گرم می باشد. این شهر در فصل های بهار و پاییز دارای آب و هوای معتدل رو به گرم است همچنین فصل تابستان در این شهر طولانی و با آب و هوای گرم و درجه حرارت بالا می باشد. رطوبت هوا نیز در این شهر بالا و حتی نزدیک به 75% می باشد. علاوه بر این ها در برخی از ماه های سال مانند فوریه و مارس آب و هوای این شهر سرد و برف خیابان ها را می پوشاند.

این شهر در همه ی فصل های سال میزبان گردشگران فراوانی است و این تغییرات آب و هوایی کمتر بر زمان سفر آن ها تاثیر گذاشته است.

نژاد و مذهب مردم شهر رم

نژاد مردم شهر رم به طور قطع مشخص نیست. اما طبق تحقیقاتی که انجام گرفته آن ها از نژاد مردم هند می باشند که نزدیک به 15 قرن پیش به این قسمت از قاره اروپا مهاجرت کرده اند.

امروزه ده درصد از ساکنان این شهر از مهاجران اروپایی نظیر: اوکراین و آسیایی به خصوص آسیایی شرقی مانند: چین، فلیپین و ... است که به دلایل مختلفی به این شهر مهاجرت کرده اند.

دین و مذهب غالب در این شهر به دلیل حکومت پاپ های کاتولیک در طی قرن های گذشته، مسیحی کاتولیک می باشد؛ اما در این شهر مردمی با ادیان و مذاهب دیگر نظیر: یهودی، مسلمان و همچنین مسیحیت پروتستان را می توان یافت.

اقتصاد شهر رم

امروزه اقتصاد شهر رم به صنعت های متفاوتی مانند: مد و فشن یا همان صنعت لباس، غذا، محصولات گوناگون چاپی و ... وابسته می باشد. همچنین از صنایع دیگری که بر اقتصاد این شهر تاثیر مستقیمی می گذارد می توان صنایعی نظیر: ساخت و ساز و عمران، صنعت برق، صنایع شیمیایی و مهندسی را نام برد.

سکه های قدیمی مربوط به تمدن چند هزار ساله رم ایتالیه

علاوه بر این ها می توان گفت مهمترین صنعت موجود در این شهر که در آمد بالایی را برای این شهر و کشور ایتالیا به دنبال دارد، صنعت توریسم و گردشگری می باشد. در واقع این شهر که قدمتی بیش از دو هزار سال دارد، آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوان را در خود جای داده است که همین امر سبب شده گردشگران زیادی از کل جهان در طول سال به این شهر زیبا و تاریخی سفر کنند.

صنعت توریسم شهر رم

همان طور که گفته شد صنعت توریسم و گردشگری یکی از ارکان مهم اقتصاد این شهر و کشور ایتالیا می باشد.

رم با تمدن چند هزار ساله، دارای آثار و بناهای تاریخی به جای مانده از حکومت های مختلفی مانند امپراتوری عظیم روم، حکومت پاپ ها، یونانیان باستان و ...، که بر این شهر در طی سال ها طولانی حکمرانی می کردند، می باشد. همچنین امکانات تفریحی و گردشگری زیادی مانند رستوران ها با غذاهایی سنتی و خوشمزه، مراکز خرید، پارک های زیبا و ... دراین شهر وجود دارند.

گردشگران در این شهر تاریخی زیبا می توانند از دیدن آثار تاریخی فاخر و قدیمی نظیر: پانتئون، آمفی تثاتر فلاوین (کولوسئوم) و ... لذت ببرند و به گشت و گذار و تفریح در سطح شهر بپردازند. برای گشت و گذار در شهر رم باید ابتدا درخواست ویزای ایتالیا از سفارت ایتالیا در تهران صورت گیرد و برای این امر ابتدا باید وقت سفارت ایتالیا را اخذ نمایید کارشناسان مجرب پرنیان سفر این امور را برای شما تسهیل خواهند کرد.

در این بخش به معرفی برخی از جاذبه های تاریخی شهر رم پرداخته می شود.

· کولوسئوم (آمفی تئاتر فلاوین)

کولوسئوم نمونه ای از معماری رومیان باستان است که نشان دهنده مهارت بسیار بالای آن ها در ساخت و ساز می باشد.

این بنا که در سال 72 میلادی و به دستور امپراتور وسپاسیان بنا شد مهم ترین اثر به جای مانده از امپراتوری روم باستان می باشد. در حقیقت کولوسئوم آمفی تئاتری است که برای نمایش تئاترها، مبارزه گلادیاتورها و هم چنین مبارزه انسان ها با حیوانات وحشی و ... استفاده می شد.

کولوسئوم شهر روم ایتالیا | نمونه از معماری رومیان باستان

همچنین این آمفی تئاتر ظرفیتی بالغ بر پنجاه هزار نفر دارد و معماری آن به گونه ساخته شده است که تماشاگران در هر سطحی از این کولوسئوم قرار داشته باشند برای ورود و خروج از آن تنها چند دقیقه وقت صرف می کنند.

این بنا از سه بخش دیواره بیرونی که به سبک معماری یونانس ساخته شده است، بخش داخلی که در چهار سطح مختلف بنا شده اند که سطح اول برای امپراتور سطح دوم نجیب زادگان و سطح سوم و چهارم برای عموم مردم اختصاصی شده اند، و بخش زیر زمینی که در زیر سن یا صحنه نمایش قرار دارد که شامل اتاقک ها و تونل هایی برای ارتباط بین اتاق ها و سطح آمفی تئاتر می باشد؛ گفته می شود در این اتاقک ها حیوانات وحشی نگهداری می شدند، همچنین گلادیاتورها در این اتاقک ها به تمرین می پرداختند.

کولوسئوم پس از سقوط امپراتوری روم به عنوان مکانی برای اصطبل حیوانات، کارگاه ها و مکان هایی برای سکونت مورد استفاده قرار می گرفت، با روی کار آمدن پاپ ها و تا قرن چهاردهم میلادی این بنا به کلیسا اجاره داده شد، و آن ها از این محل به عنوان مکانی برای سکونت استفاده می کردند.

در قرن چهاردهم زلزله ای رخ داد که خرابی هایی را به بار آورد، از آن زمان به بعد استفاده از این آمفی تئاتر به طور کامل متوقف شد.

· معبد پانتئون

یکی از بناهای تاریخی و بسیار قدیمی که از زمان امپراتوری روم به جای مانده است و قدمتی برابر با دو هزار سال دارد معبد پانتئون می باشد.

این معبد که در طول این سال ها آسیب بسیار کمی نسبت به دیگر آثار تاریخی دیده است. اولین بار در صده ی اول قبل از میلاد و توسط مارکوس آگرپیا بنا شد، این معبد در سال 80 میلادی طی یک آتش سوزی کاملا ویران شد. نزدیک به چهل سال پس از آتش سوزی و در سال 118 میلادی امپراتور وقت هادریان تصمیم به ساخت معبدی به جای معبد سوخته گرفت. ساخت این بنا که یکی از بزرگ ترین گنبد های جهان را دارا می باشد، شش سال به طول انجامید.

معماری این معبد نسبت به معابد دیگر امپراتوری روم بسیار متفاوت می باشد. نمای بیرونی این معبد به وسیله حکاکی هایی از نبرد ها و جنگ ها تزیئن شده است و ایوان این معبد به وسیله سه ردیف از ستون ها محافظت شده است. در ورودی این معبد از بزنز می باشد و به روی قسمت اصلی معبد پانتئون که دایره ای شکل بنا شده است و به آن سلا (cella) می گویند، باز می شود.

معبد پانتئون شهر ایتالیا | یکی از بزرگترین گنبدهای جهان

دیواره های بخش داخلی آن در باز سازی هایی که در زمان حکومت کلیسا و پاپ صورت گرفته اند به وسیله روکشی از مرمر پوشیده شده اند. کف این سالن نیز به سبک معماری رومی و از مرمر ساخته شده است، همچنین طاق ها و ستون هایی در این معبد قرار دارند که به سبک خاصی کنار یکدیگر قرار گرفته اند و هر طاق به وسیله چند ستون نگه داری می شود.

علاوه بر این ها در این سالن تندیس ها و مجسمه های زیبایی در هشت قسمت و دور تا دور سالن عبادت، قرار داده شده اند.

محبوبیت و شهرت این بنا که از قرن هفتم میلادی به کلیسا و محل عبادت و نیایش مسیحیان کاتولیک بدل شده است، بیشتر به دلیل گنبد بزرگ و خاص آن می باشد که قطری به اندازه ارتفاع این بنا یعنی 43.4 متر دارد. همچنین این گنبد تنها به وسیله طاق ها پشتیبانی می شود و معماران برای مقاومت و جلوگیری از خراب شدن این گنبد در ساخت بخش های پایین آن از مواد سنگین و در بخش های بالایی از مواد با کیفیت ولی سبک استفاده کرده اند تا فشاری بر قسمت های پایینی آن وارد نشود.

علاوه بر این ها در مرکز این گنبد دایره ای به قطر 9 متر وجود دارد که oculus نام دارد و همیشه رو باز است و روشنایی این معبد را تامین می کند.

· موزه واتیکان

یکی از دولت های خود مختار که در خاک ایتالیا و در مرکز شهر رم واقع شده است، واتیکان می باشد. مساحت این کشور برابر با چهل و چهار هکتار می باشد و جمعیتی بالغ بر 800 نفر در آن سکونت دارند. در این شهر آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری وجود دارند که برای بازدید از آن ها ابتدا باید به شهر رم سفر کرد و سپس از آن جا با استفاده از وسایل نقلیه موجود مانند: ماشین، مترو به سمت دولت خود مختار واتیکان حرکت کرد.

یکی از جاذبه های گردشگری این شهر کوچک موزه ی واتیکان می باشد که یکی از موزه های بزرگ و مهم جهان است و آثار مهمی در زمینه ی مسیحیت و مذهب کاتولیک در آن نگهداری می شوند.

این موزه توسط پاپ ژولیوس دوم در اوایل قرن شانزدهم میلادی و با خریدن مجسمه ای لائکون و پسرانش، و قرار دادن آن در ساختمانی در داخل این شهر تاسیس شد.

این مجموعه موزه به صورت تدریجی تکمیل شد و هر پاپی که روی کار می آمد آثاری را در آن قرار می داد.

این مجموعه موزه که آثارهنری رنسانس (نو ظهور) را به خوبی به نمایش می گذارد، متشکل از هفتاد هزار اثر هنری نظیر: نقاشی ها و تندیس ها می باشد که در 54 گالری قرار داده شده اند.

موزه واتیکان واقع در شهر رم کشور ایتالیا

در این مجموعه موزه آثار هنری نظیر مجسمه های کلاسیک، پرده های نقش دار و نقاشی هایی از هنرمندان معروف مانند: رافائل، برنینی، لئوناردو داوینچی و ... را می توان مشاهده کرد.

در این موزه همچنین بخش های دیگری همانند: آثار هنری (نقاشی ها و تندیس ها) مذهبی مدرن از هنرمندان مشهوری مثل: ونسن ون گوگ، سالوادور دالی، پابلو پیکاسو، آثار به جای مانده از کلیساهای رومی، آثار هنری اتریشی، وسایل و اقلام روزمره، نقشه هایی از جهان و ... را می توان مشاهده کرد.

مردم با بازدید از این موزه علاوه بر آشنایی با هنر رنسانس و آثار برجسته جهان، با معماری شهری و ساختمان های این کشور کوچک نیز آشنا خواهند شد.

 

منبع : سایت بیلیتو

موارد مرتبط

شلوغ ترین فرودگاه های جهان

شلوغ ترین فرودگاه های جهان

امروزه با وجود هواپیما و توسعه در بخش حمل و نقل هوایی، مردم ترجیح می دهند که سفرهایی که به مقاصد دور دارند را با این وسیله نقلیه انجام دهند و از مشکلاتی که حمل و نقل زمینی دارد مانند ترافیک، خستگی و ... در امان باشند. به همین دلیل و با افزایش تقاضای مسافرت های هوایی در اقصی نقاط جهان شرکت های هواپیمایی و فرودگاه هایی برای انجام این پروازها تاسیس و ساخته شده اند.

ادامه مطلب
برترین خطوط هواپیمایی جهان در سال 2019

برترین خطوط هواپیمایی جهان در سال 2019

امروزه سفرهای هوایی جزء جدا نشدنی زندگی روزمره بیشتر مردم به خصوص کسانی که همیشه در حال سفر برای انجام کار و یا گشت و گذار هستند، می باشد. به همین دلیل صنعت حمل و نقل هوایی به یک تجارت پر سود تبدیل شده است و شرکت های هواپیمایی فراوانی را می توان در کل جهان پیدا کرد

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر