بلیط هواپیما | خرید بلیط هواپیما | هتل خارجی | بلیط ارزان

بلیط هواپیما | خرید بلیط هواپیما | هتل خارجی | بلیط ارزان

بلیط هواپیما | خرید بلیط هواپیما | هتل خارجی | بلیط ارزان

آمفی تئاتر کولوسئوم در رم ایتالیا

آمفی تئاتر کولوسئوم | نماد شهر رم ایتالیا

ایتالیا کشوری واقع در بخش جنوبی قاره اروپا و حوزه مدیترانه است. این کشور زیبا که در بخش های مختلفی نظیر: غذا، ورزش و همچنین هنر، ادبیات و فرهنگ غنی می باشد؛ یکی از پنج کشور پرطرفدار در بخش گردشگری است. ایرانیان نیز می توانند با اقدام برای وقت سفارت ایتالیا و سپس دریافت ویزای ایتالیا برای این گردشگری مهیج خود را آماده کنند.

در واقع دلایل زیادی مانند: وجود آثار باستانی و تاریخی فراوان با معماری خاص و کم نطیر در شهرهای مختلف این کشور که نشان از حکومت دولت های مختلف بر این سرزمین می باشند، شهرهایی زیبا با آب و هوایی مناسب برای سفر، وجود سواحلی زیبا و خیره کننده، جزایری بکر، همچنین سرو غذاهایی خاص با طعم و مزه ای بی نظیر و ...، برای سفر به این کشور و دیدن جاذبه های گردشگری اش و همچنین لذت بردن از سواحل زیبای آن، وجود دارد.

رم بزرگ ترین شهر ایتالیا

شهر رم بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر ایتالیا با بیش از چهار میلیون نفر شهروند و قدمتی 2700 ساله می باشد که در منطقه لاتزیو، ناحیه مرکزی ایتالیا و در کنار رودخانه توره قرار دارد.

در این شهر بناهای تاریخی و قدیمی زیادی مانند: کولوسئوم (colosseum)، شهر واتیکان، پانتئون (pantheon)، فواره زیبا تروی (trevi fountion)، پله های اسپانیایی (sentro storico) و ... وجود دارند که سبب سردرگمی گردشگران درانتخاب مکان های دیدنی و تاریخی شده اند.

به همین دلیل به گردشگران توصیه می شود که از بخش هایی از قبیل: کولوسئوم و پانتئون و ... که شهرت بیشتری دارند دیدن کنند.

آمفی تئاتر کولوسئوم

آمفی تئاتر فلاوین که به کولوسئوم شهرت دارد، معروف ترین جاذبه گردشگری کشور ایتالیا و شهر رم می باشد که با وجود آسیب های زیادی که در طی قرن های مختلف به دلایلی مانند: آتش سوزی، زلزله، غارت سنگ های بنا و ...، به آن وارد شده، هنوز هم به عنوان نماد شهر رم و امپراتوری عظیم روم باستان شناخته می شود و از فرم اصلی خود که بیضی شکل می باشد خارج نشده است.

نمایی زیبا از آمفی تئاتر کولوسئوم شهر رم

این سازه که بزرگترین اثر به جای مانده از دوران امپراتوری روم می باشد در سال 72 میلادی و به دستور امپراتور وسپاسیان (vespasian) بنا شد و هشت سال بعد بخش های دیگری توسط پسرش تیتوس (titus)، به این آمفی تئاتر که ظرفیتی نزدیک به شصت هزار نفر دارد، اضافه شد.

هدف از ساختن این بنا توسط امپراتوری روم ایجاد مکانی برای مشاهده و به نمایش گذاشتن تئاترها، مبارزه گلادیاتورها، مبارزه حیوانات با یکدیگر و با گلادیاتورها و همچنین مکانی برای انجام بازی های بزرگ بوده است.

کولوسئوم پس از سقوط امپراتوری در اواخر قرن پنجم میلادی به عنوان مکانی برای کارگاه ها، خانه ها، اصطبل اسب ها مورد استفاده قرار گرفت. همچنین این بنای بزرگ در دوره ی بین قرن های نهم تا چهاردهم میلادی، پس از آن که به کلیسا اجاره داده شد، به آپارتمان هایی برای زندگی و سکونت تبدیل شد. قسمت هایی از این آمفی تئاتر نیز به عنوان فروشگاه ها و انبارها مورد استفاده قرار گرفت.

استفاده از کولوسئوم در این زمینه ها از قرن چهاردهم میلادی و به دلیل وقوع زلزله ای ویرانگر که خرابی های را به دنبال داشت، متوقف شد.

معماری کولوسئوم

  • دیواره های بیرونی بنا

آمفی تئاتر فلاوین یا همان کولوسئوم در واقع بنایی بیضی شکل به سبک معماری رومی، با 186 متر طول و 156 متر عرض و ارتفاعی بالغ بر 57 متر می باشد که از سنگ مرمر تراورتن ساخته شده که به جای ملات از گیره های آهنی برای استحکام آن استفاده شده است.

معماری دیواره های بیرونی کولوسئوم ایتالیا

بخش اول و همکف این بنا به شیوه دوریک (doric) ، که قدیمی ترین و اصلی ترین سبک معماری یونانی است، بنا شده است. علاوه براین بخش میانی به شیوه ی کلاسیکی دیگر به نام ایونی (ionic)، که شهرتی کمتر از دوریک دارد و همچنین قسمت انتهایی و بالای کولوسئوم به سبک کورینتی (corinthians)، که تلفیقی از معماری رومی و یونانی است ساخته شده اند.

برای مشاهده معماری بخش بیرونی این بنا تنها می توان قسمت هایی از ستون ها و طاق های بخش شمالی را مشاهده کرد؛ زیرا بخش جنوبی این بنا به دلیل زلزله ی قرن چهاردهم میلادی به طور کامل فرو ریخت و سنگ های مرمر آن در بنای برخی از ساختمان های شهر به کار برده شده اند.

  • بخش داخلی کلوسئوم

هدف از ساخت این بنا توسط امپراتور رومی ایجاد مکانی برای به نمایش گذاشتن بازی ها و جشنوارها و ... برای عموم مردم اعم از درباریان و مردم عادی بوده است. پس در این مکان همه ی مردم شهر در کنار یکدیگر قرار می گرفتند. اما برای مراقبت از امپراتور و خانواده سلطنتی، جایگاه مردم عادی و سران حکومتی از یگدیگر جدا بوده است؛ در واقع بخش داخلی را به چهار سطح تقسیم کرده اند.

سطح اول که بخش شمالی و جنوبی عرصه نمایش را در بر می گیرد، به امپراتور و راهبان مسیحی اختصاص داده شده است آن ها در این قسمت دید بسیار خوبی به صحنه نمایش دارند.

گردشگران امروزه می توانند برخی از اسامی حک شده را بر روی جاهای اختصاص داده شده مشاهده نمایند.

سطح دوم برای نجیب زادگان و اشراف اختصاصی شده است و سطح سه و چهار این آمفی تئاتر بزرگ توسط مردم عادی مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین در بخش بالایی این بنا 240 تیرک برای مراقبت از افراد و جلوگیری از وقوع هر حادثه ای بنا شده اند.

بخش داخلی آمفی تئاتر کولوسئوم ایتالیا

 

علاوه بر این ها درهای ورودی (بالغ بر 70 درب)، صندلی ها و پله ها طوری دقیق و هماهنگ بنا شده اند که تماشاگرها به راحتی و در عرض چند دقیقه می توانند به جایگاه خود بروند و یا از کولوسئوم خارج شوند.

در بخش انتهایی عرصه نمایش صلیبی از نقره قرار دارد که گفته می شود برای گرامی داشت شهدای مسیحی که در طول امپراتوری روم درگذشته اند، می باشد. (البته تا قرن شانزدهم میلادی شواهدی که نشان بدهد برای بزرگداشت شهدای مسیحیت است وجود ندارد.)

  • بخش زیر زمینی

عرصه نمایش که از چوب ساخته شده بود و پوشش ماسه ای داشت، امروزه به طور کامل از بین رفته است و بخش زیرین آن کاملا مشخص می باشد.

بخش زیرین عرصه از اتاق ها و تونل هایی که به بخش بالایی و همکف راه دارند، ساخته شده است. گفته می شود این اتاق ها مکانی برای آموزش گلادیاتورها بوده و همچنین به عنوان مکانی برای نگه داری حیوانات درنده که قرار است به صحنه نمایش آورده شوند، مورد استفاده قرار می گرفت.

نکاتی جالب درباره کولوسئوم

  • طرح و معماری زمین های ورزشی فوتبال در واقع الهام گرفته از این بنای باستانی می باشند.
  • در کنار آمفی تئاتر فلاوین طاق پیروزی کنستانتین که به صده ی چهارم میلادی بر می گردد، قرار دارد که با 21 متر ارتفاع بزرگ ترین طاق پیروزی ایتالیا به شمار می رود.
  • همانطور که برج ایفل نمادی از پاریس کشور فرانسه می باشد، کولوسئوم نیز نماد شهر رم ایتالیا می باشد.

 

منبع : سایت بیلیتو

موارد مرتبط

شلوغ ترین فرودگاه های جهان

شلوغ ترین فرودگاه های جهان

امروزه با وجود هواپیما و توسعه در بخش حمل و نقل هوایی، مردم ترجیح می دهند که سفرهایی که به مقاصد دور دارند را با این وسیله نقلیه انجام دهند و از مشکلاتی که حمل و نقل زمینی دارد مانند ترافیک، خستگی و ... در امان باشند. به همین دلیل و با افزایش تقاضای مسافرت های هوایی در اقصی نقاط جهان شرکت های هواپیمایی و فرودگاه هایی برای انجام این پروازها تاسیس و ساخته شده اند.

ادامه مطلب
برترین خطوط هواپیمایی جهان در سال 2019

برترین خطوط هواپیمایی جهان در سال 2019

امروزه سفرهای هوایی جزء جدا نشدنی زندگی روزمره بیشتر مردم به خصوص کسانی که همیشه در حال سفر برای انجام کار و یا گشت و گذار هستند، می باشد. به همین دلیل صنعت حمل و نقل هوایی به یک تجارت پر سود تبدیل شده است و شرکت های هواپیمایی فراوانی را می توان در کل جهان پیدا کرد

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر